Haber Tahtası

Youtuberlar gerçekten de abartıldığı kadar kazanıyor mu?

youtuberlar-gercekten-de-abartildigi-kadar-kazaniyor-mu

Geçtiğimiz günlerde Altın Vizyon Ödülü'ne layık görülen ve sosyal medya fenomenlerine olan yakınlığıyla tanınan 18 yaşındaki Genç girişimci Resul Doğan, yerel bir televizyon kanalına konuk oldu.
04 Ekim 2019 Cuma 09:29

 Doğan, programda sunucunun sorularını yanıtlarken, Doğan'a sosyal medya hakkında bir çok soru yöneltildi.

 

Sunucunun "Youtuberlar gerçekten abartıldığı kadar fazla mı kazanıyor? Ne kadar kazanıyorlar ortalama olarak?" sorusunu yanıtlayan Doğan, soruyu şu şekilde yanıtladı:

"Kimsenin kazancını çıkıp burada açıklamamız doğru olmaz ancak, şu bir gerçek ki 100 bin abone üzerindeki düzenli içerik üreten neredeyse tüm içerik üreticileri asgari ücretin üzerinde kazanyor. Zaman zaman, çoğu içerik üreticisi de zaten bunu kabullenmiştir ve kazancını açıklayan içerik üreticileri de olmuştur." 

"Peki gelirler izlenme oranlarına göre mi geliyor yoksa abone sayısına göre mi geliyor?" 

Gelirler tabiki de izlenme oranlarına göre geliyor fakat buna sadece izlenme dememiz doğru olmaz, atıyorum bir içerik üreticisi 1 milyon izlenmeye ulaşan bir videosundan 1 TL kazanıyorsa, başka bir içerik üreticisi 1 milyon izlenmeye ulaşan bir videosundan 2 TL kazanabilir. Youtube her içerik üretcisine ayrı bir değer tanır. Bu değer, içerik ve kanal kalitesine göre değişmekle birlikte birçok faktörde de değişiklik gösterebilir. Bu bahsettiğim şeye ise "CPM" deniliyor.

  

 

KAYNAK: MAGAZİN BULVARI

   www.magazinbulvari.com


Haber okunma sayısı: 1506Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER