Haber Tahtası

SABANCI HOLDİNG’İN DESTEKLEDİĞİ SANAT PROJELERİ

sabanci-holdingin-destekledigi-sanat-projeleri

İş dünyasının en eski ve de en prejtijli kuruluşlarından biri olan Sabancı Holding, faaliyet gösterdiği iş alanlarında ülke ekonomisine yarattığı katma değerin yanı sıra, aynı zamanda sosyal ve kültürel alanda liderlik ve öncülük yapmayı kendine misyon edinmektedir.
15 Ekim 2019 Salı 09:26

 Tarihi boyunca, kültür-sanat projelerini desteklemeyi, sosyal sorumluluğunun bir parçası olarak kabul eden Sabancı Holding; kendi alanlarında ilk olan birçok projenin hayata geçirilmesine katkıda bulunmaktadır.

Sabancı Holding’in 1998 yılında New York’taki Metropolitan Müzesi’nde gerçekleştirilen Altın Harfler: Sakıp Sabancı Koleksiyonu'ndan Osmanlı Hat Sanatı sergisiyle Sakıp Sabancı Osmanlı Hat Koleksiyonu’na başlayan desteği ise, koleksiyonun bugüne kadar gerçekleştirilen önemli yurtdışı sergilerinin sponsorluğuyla devam etmiştir.

 

Sabancı Holding’in, Türk halkıyla buluşturduğu ilk büyük usta ise, Picasso olmuştur. 2005 yılında Türk müzeciliğinde çığır açan veTürk kültür- sanat hayatında bir kilometre taşı olan Picasso İstanbul’da sergisinin sponsorluğunu üstlenmiştir. 

 Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı vesilesiyle 2012 yılında SSM’de gerçekleştirilen,Karanlıkla Işığın Buluştuğu Yerde… 

Rembrandt ve Çağdaşları - Hollanda Sanatının Altın Çağı sergisinin  ana destekçisi olan Sabancı Holding; aynı sene 10. yılını kutlayan SSM’nin düzenlediği, Fransız Ressam Claude Monet’nin hayranlık yaratan tablolarını içeren Monet’nin Bahçesi sergisinin de ana sponsoru olmuştur.

Ardından dünyaca tanınmış sanatçı Joan Miró'nun eserlerinden oluşan ve S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nde (SSM) açılan Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar sergisi Sabancı Holding’in katkılarıyla gerçekleşmiştir. Sergi, 23 Eylül 2014 - 1 Şubat 2015 tarihleri arasında sanatseverleri ağırlamıştır.

 

Efsane İstanbul: Bir Başkentin 8000 Yılı sergisiyle, “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti”nin en kapsamlı etkinliğinin SSM’de gerçekleştirilmesine katkı sağlayan Sabancı Holding aynı zamanda 2009 yılında, “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti” etkinliklerinin ilki olan Osmanlı Döneminde Venedik ve İstanbul; Nam-ı Diğer Aşksergisinin hayata geçirilmesini desteklemiştir. 

 

Sabancı Holding, Sakıp Sabancı Müzesi Koleksiyonları’nın yurtdışı yolculuklarının destekçisi olmuştur. 2007 yılında, Lizbon’daki Gulbenkian Vakfı Müzesi’nde düzenlenen Çağrışımları, Yolculukları ve Atmosferiyle İstanbul, Sakıp Sabancı Müzesi Resim Koleksiyonu’ndan Tablolar sergisinin sponsorluğunu üstlenerek, kültürlerarası diyaloga destek vermiştir. 

Böylece ilk kez Türk resim sanatının büyük ustalarından bir seçki, önde gelen bir Avrupa müzesinde sergilenmiştir. Bu serginin ardından Madrid’deki“Real Academia de Bellas Artes de San Fernando”da ve Sevilla’daki“Real Alcázar Sarayı”nda gerçekleştirilen Altın Satırlar: Sakıp Sabancı Müzesi’nden Osmanlı Hat Sanatı başlıklı sergiye destek vermiştir. 

 

Sabancı Holding, Sakıp Sabancı’nın aramızdan ayrılışının 10. yıldönümü için hazırlanan ve bir saygı duruşu niteliğindeki video enstalasyon çalışması olan“Sakıp Sabancı’nın Portresi” adlı eserin, Londra’nın önemli sanat merkezlerinden biri olan Royal Academy of Arts’ta sergilenmesine de katkıda bulundu. 

 

Yeni Neslin Sabancı’sı vizyonuyla başlattığı dönüşümü, kültür- sanata verdiği desteğe de yansıtan Sabancı Holding, son olarak desteklediği “Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek”  Sergisi’yle de çağının ötesinde sanatçıların geniş kitlelerle buluşmasına katkı sağlamıştır. 
 

Ülkemizin değerlerini sanatseverlerle buluşturmayı da sorumluluğu olarak gören Sabancı Holding, Türkiye sanat tarihinin farklı dönemlerine bakan“Feyhaman Duran: İki Dünya Arasında” ve “Selim Turan: Tez- Antitez- Sentez” sergilerinin ardından; onların devamı niteliğindeki, 1914 Kuşağı’nın en yenilikçi figürlerinden Hüseyin Avni Lifij’in şimdiye kadarki en kapsamlı sergisinin de sponsorluğunu üstleniyor. 

 


Haber okunma sayısı: 1768Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL