Haber Tahtası

EMRAH DOĞAN İLE SİNEMA ÜZERİNE

emrah-dogan-ile-sinema-uzerine

Türk sinemasının genç ve başarılı oyuncularından Emrah Doğan ile çok özel bir röportaj gerçekleştirdik...
07 Ekim 2019 Pazartesi 12:12

  Bir ÖZLEM CİNİC Röportajı

 

Özlem Cinic: Oyunculuk serüvenin nasıl başladı, nasıl karar verdin oyuncu olmaya?

Emrah Doğan: Aslında 17'li yaşlarımdayken kısa bir dönem çocuk tiyatrosunda görev almıştım ama şartlardan dolayı turneye çıkamadığımdan sadece sahne çalışmalarında bulunmuştum. Sonrası 2013 yılında uzun yıllar televizyon karşısında tanıdığımız abim vesileyisle tekrar başladım

 Özlem Cinic: Mesleğini biraz anlatabilir misin? Zorlukları, keyifli yanları ve birçok kimsenin bilmediği yönleriyle nasıl bir meslek oyunculuk

Emrah Doğan: Oyunculuğun zor olan tarafı çok çalışmaktır. Eğer bu işi yapmak  istiyorsan her işte olduğu gibi emek sarf etmek gerekir. Eğlenceli tarafı ise setteki dostluklar sahne en güzel tarafı bence:)

 

Özlem Cinic: Daha önce Kaçış 1950, Temel ile Dursun İstanbul’da , Huzur Sokağı , Yalan Dünya, Arka Sokaklar ve birçok projede yer aldınız. İçlerinden en etkilendiğiniz rolünüz hangisiydi?

Emrah Doğan: Aslında hepsinin yeri ayrı ama temel ile dursun filmindeki Yeşilçam aşığı bir karakter benimde hala izlediğim Yeşilçam filmlerindeki jön olmuştur. Bu rolü İhsan Taş’ın  yönetmenliğini üstlendiği Temel ile Dursun İstanbul’da filminde canlandırmak nasip oldu... Tüm ekip olarak çok ta keyif aldık...

 

Özlem Cinic: Oldukça yakışıklı birisiniz. Sizi Kadir İnanır ve  Yılmaz Güney’e benzetiyorlar . Sinema için bu avantaj mıdır?

Emrah Doğan: Öncelikle teşekkür ederim. Benim için çok büyük ve değerli oyuncular ikisi de onların döneminde çalışmak çok isterdim. Filmleriyle gönüllere taht kurmuşlar. Yeşilçam döneminin oyuncuları olduğu için sinemada şöyle bir avantajı olabilir. Eski bir senaryo tekrardan hayata geçirilip seyirciye sunulabilir.

 

Özlem Cinic: Bir oyuncu rolüne nasıl hazırlanır? Canlandıracağın bir karakter için ön hazırlık yapıyor musunuz? O süreci biraz anlatabilir misin?

Emrah Doğan: Oynadığım karakter bambaşka arkasında bambaşka gerçek olan benim karakterim var ister istemez etkiliyor ikisi de farklı çünkü ve tabi çekimler bitene kadar etkisini kaybetmiyorsun.

 

Özlem Cinic: Oynadığınız karakterlerle aranızda bir bağ kuruyor musun? Üzerinde bu etkileşim ne kadar süre kalabiliyor?

Emrah Doğan: Tabii bir süre etkisinde kalıyorsunuz ama en kısa sürede hayata yeniden motive olmak ve rolümüze konsantre olmak durumundayız, ki tüm oynadığımız roller bir birinin tekrarı olmasın... Çünkü bir oyuncu kendini yenilemeli ve tekrara düşmemeli diye düşünüyorum...

Özlem Cinic: Hangi tür filmlerde, hangi yönetmenlerle çalışmak istersiniz? Hayaliniz var mı bu yönde?

Emrah Doğan: Dram romantik ve aksiyon olursa keyifle çalışırım. Nuri Bilge Ceylan,Serdar Akar,Yavuz Turgul

 

Özlem Cinic: Oyunculuğun sizi besleyen tarafları nelerdir?

Emrah Doğan: Oyunculuğun beni besleyen çok tarafı var benim karakterim dışındaki diğer birçok karakter için role hazırlanman bana olmadığım kadar haz veriyor ve her yeni proje yeni bir karakter olabilmek hazırlanmak yeniden doğmak gibi bir şey sanırım. İsimi seviyorum

 

Özlem Cinic: Star olmak mı yoksa İyi oyuncu olmak mı, hangisi sizce önemli?

Emrah Doğan: Bence iyi bir oyuncu olup insanlara bir şeyler katmak ve iz bırakabilmek starlıktan önce geliyor benim için. Hayat felsefem saygılı sevgi dolu bi insan olabilmektir. Yaşamımın hiç bir sürecinde en iyi ben olacam diye başlamadım hiçbir işe hep biz olacam mantığıyla yaşamaya çalışıyorum herkese de bunu tavsiye ediyorum.

 

Özlem Cinic: Kusurlu bulduğun davranışların var mı? Ah keşke yapmasaydım veya bu davranışımı değiştirmem gerek diye düşündüğün?

Emrah Doğan: İnsanız ve tabi ki hepimizin kusurları vardır muhakkak, ama şükürler olsun asla pişmanlık duyacağım bir şey yapmadım... Kendimi en iyi şekilde geliştirmek ve çevreme örnek olmaya çalışıyorum.

Özlem Cinic: Romantik bir kişilik misiniz, sert bir kişilik mi?

Emrah Doğan: Evet romantiğimdir. Sert bir duruşum olduğu söylenir ancak aksine çok esprili, neşeliyimdir. İnsanları kırmamaya özen gösteririm.

 

Özlem Cinic: Önümüzdeki günlerde yeni projelerin var mı?

Emrah Doğan: Önümüzdeki günlerde daha önceki sinema projelerinde yer aldığım Taş filmin kurucusu Değerli yapımcı ve yönetmenimiz İhsan Taş’ın sürpriz bir projesiyle ekranlara gelmeyi planlıyoruz. Hayırlısı şimdiden...

 

Özlem Cinic: Son olarak aşağıdaki kelimeler size ne ifade ediyor. Tek kelime ile anlatır mısınız?

·        Magazin: Eğlenceli

·        İdol aldığınız aktör: Şener Şen

·        Tarkan: Star

·        En etkilendiğiniz film:

·        Yalan: kendini kandırmak

·        Olmazsa olmazınız: Sevgi

·        Gelecek: Barış dolu bir dünya ailem ve hayallerim
Haber okunma sayısı: 1298Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL